Ako si otvorio ovaj članak, vjerojatno razmišljaš o promjeni životnog smjera, ili te samo zanima poduzetništvo. Ako nisi zadovoljan trenutnim stanjem i konačno si odlučio nešto uraditi po tom pitanju, čestitam ti!
Niti jedan početak nije lagan, ali ni ne znaš koliko on može biti koristan. Tvoje buduće ‘ja’ će ti biti zahvalno na tome. Zato ćemo u ovom tekstu proći kroz sljedeće bitne korake:
- Definiranje trenutačnog stanja
- Gdje želiš biti
- Pronalazak idealnog posla – poduzetništvo, ili rad za nekog drugog
- Smjernice za daljnji napredak
Definiranje trenutačnog stanja
Da bi znali gdje želimo biti, moramo malo stati i vidjeti gdje smo trenutno. Sada je pravi trenutak da uzmeš list papira i zapišeš sve ono što ti u trenutnoj situaciji ne odgovara, kao i sve ono što bi volio promijeniti na bolje. Evo i nekih pitanja koja bi ti mogla pomoći pri definiranju trenutačnog stanja:
- Da li je obiteljska situacija zadovoljavajuća? Ako ne, što bi volio promijeniti?
- Kako se osjećaš na trenutnom poslu? Što bi volio promijeniti?
- U kojim aktivnostima inače uživaš? Koje te baš ne vesele?
- Kako provodiš slobodno vrijeme? Da li ga imaš dovoljno?
- Da li imaš slobodne vikende? Kako ih inače provodiš?
- Kako se trenutno osjećaš s ovako posloženom životnom situacijom? Što bi volio da je drugačije?
Sve ovo će ti pomoći da uvidiš pozitivne dijelove, nedostatke, i stvari koje bi volio promijeniti za u buduće. Jednom kada si gotov s analizom trenutačnog stanja, prelazimo na sljedeći korak.

Gdje želiš biti?
Sada kada znaš što ti se trenutno sviđa i ne sviđa, idemo mapirati put do tvog ‘idealnog stanja’. To idealno stanje predstavlja tvoje buduće ‘ja’. Ponovno uzmi list papira, jer se bacamo na novi set pitanja. Zamisli da je situacija idealna, tj. da je sve što zamisliš moguće ostvariti. Da ti je uspjeh zagarantiran – kako bi izgledao tvoj život? Evo ponovno nekih pitanja koja će ti pomoći i u ovoj analizi:
- Kako bi izgledao tvoj idealan posao? Koliko dugo bi radio? Da li bi to bilo iz ureda, ili s plaže? Koje djelatnosti, tj. aktivnosti bi on uključivao?
- Da li bi imao slobodne vikende, i kako bi ih provodio?
- Kojim aktivnostima bi se posvetio?
- Kako bi sada izgledalo tvoje slobodno vrijeme?
- Kako se osjećaš nakon ovako posložene situacije? Definiraj te osjećaje.
Pronalazak idealnog posla
Ako bi volio samo ležati na plaži i ne raditi ništa, morat ću te razočarati. Idealan životni stil i dalje košta. Zbog toga je važno osigurati financijska sredstva kako bi on bio moguć i samim tim, više ostvariv. Sada se bacamo na pronalazak idealnog posla, jer na poslovne aktivnosti nam odlazi pola života. Zato je važno da ih definiramo po svojim potrebama.
Da bi znao da li je rad za sebe dobra opcija, pogledaj po čijim uvjetima bi volio obavljati posao – po svojim, ili tuđim? Ako već dulje vrijeme razmišljaš o poduzetničkom pothvatu, onda se više ne moraš ni pitati. Ono što odmah trebaš poduzeti, je stavljati dio prihoda sa strane, kako bi kasnije mogao ulagati u svoj pothvat. A uz to se baci i na pronalazak ideje.
S druge strane, ako ti ipak više odgovara rad pod tuđim pravilima (svi smo različiti), pokušaj doći do posla koji bi ispunjavao tvoje uvjete. Iako je kriza, to je i dalje moguće postići. Potrebna je samo upornost. Činjenica je da se samo 20% oglašava na tržištu rada. Što znači da se moraš dodatno potruditi, kako bi došao do preostalih 70% koje nećeš pronaći ni na jednom portalu.

Poduzetništvo, ili pak rad za nekog drugog
Ako više nisi siguran – da li raditi za nekog, ili za sebe, ovaj set pitanja će ti pomoći da otkriješ odgovor. Prije nego kreneš, obrati pozornost na sve navedeno pod – što bi volio promijeniti. To su ti neke smjernice za ovo što sada slijedi. Spreman? Hajmo krenuti:
- Kolika bi bila tvoja željena mjesečna primanja? Što trebaš poduzeti da bi ona odgovarala tvom idealnom iznosu?
- Koje aktivnosti na svom poslu uživaš obavljati?
- Na kojim aktivnostima/znanjima bi volio dodatno poraditi?
- Da li težiš stabilnom poslu (na ne određeno), ili pak voliš biti fleksibilan (na određeno)?
- Što tražiš/zahtijevaš od svog poslodavca?
- Kada čitaš oglase, kakvi poslovi te najviše privlače?
- Kako sada izgledaju tvoji ponedjeljci? Da li ih jedva čekaš, ili ideš s grčem u želucu na posao?
- Kako se tvoji kolege s posla odnose prema tebi, a i ti prema njima? Da li ima međusobnog pomaganja/poštivanja?
- Kakva je atmosfera u tvom radnom okruženju? Pozitivna, ili deprimirajuća?
- Kako ti zvuči raditi za sebe, po svojim uvjetima?
- Da li voliš pomagati drugima da dođu do nekog cilja?
- Kakva su tvoja razmišljanja o poduzetništvu?
- ….
Ovo su samo neka od pitanja, a ti možeš nastaviti listu. Poanta je detaljno sagledati situaciju, da bi znao u kojem smjeru dalje ići. Ako je to poduzetništvo, super! Ako je to pak rad za nekog idealnog poslodavca, opet super! Koji god put da izabereš, bitno je pomaknuti se za jedna korak prema idealnom sutra.
Smjernice za daljnji napredak
Što smo s ovim postigli? Mapirali smo tvoje trenutno stanje i točke ne zadovoljstva s istim. Odnosno, znamo točku A. Zatim smo mapirali tvoje idealno stanje, tj. točku B. Tvoj idealan posao, bi ti trebao pomoći da s točke A, dođeš korak bliže točki B. Ali posao je samo dio procesa.
Da bi nastavio kretanje prema boljoj budućnosti, potrebno je ubaciti još promjena. Neke od njih su:
- Organiziranije provođenje slobodnog vremena
- Usavršavanje novih vještina – rad na sebi
- Rad na ideji ili pronalasku bolje poslovne prilike
Iako ovo zvuči, kao da ti treba 100 godina da bi postigao nešto, jednom kad se usudiš, promjene idu jako brzo. Zato je vrlo važno ostati organiziran, i znati točno što želiš. Fleksibilnost isto nije loša, ali da znaš da vodi k određenom cilju.
Ako sam ti otvorila milijun nepoznanica po pitanju poduzetništva, slobodno mi se javi. Čak i ako još nemaš definiranu ideju. Svim potencijalnim klijentima, nudim pola sata konzultacija potpuno besplatno, tijekom kojih definiramo sve tvoje potrebe. Ako zaključimo (u što sumnjam) da poduzetništvo nije za tebe, sve 5. Barem imamo smjer u kojem trebaš ići, i ništa mi ne duguješ. 🙂
Ukoliko želiš saznati malo više o Simple Start programu, klikni ovdje.
Tu sam za tebe,
Ivana